تبلیغات
امام مهدی علیه السلام - علت نامیدن نام قائم
آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی
صلوات جهت سلامتی و فرج حضرت صاحب الزمان:


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

بسم الله الرحمن الرحیم

علت نامیدن قائم از بیان و گفتار ائمه علیهم السلام 
شیخ مفید رحمه الله در (ارشاد) روایت کرده از امام رضا علیه السلام که فرمود: (چون حضرت قائم علیه السلام برخیزد، مردم را به اسلام تازه بخواند.)
تا آنکه فرمود: (او را قائم نامیدند براى آنکه قیام به حق خواهد نمود.)
شیخ طوسى رحمه الله در (غیبت ) روایت کرده از ابى سعید خراسانى که گفت : پرسیدم از حضرت صادق علیه السلام که : (مهدى و قائم یکى است ؟)
فرمود: (آرى !) تا انکه فرمود: (نامیده شد قائم ، زیرا که برمى خیزد بعد از آنکه مى میرد. بدرستى که برمى خیزد او، براى امر عظیمى .)
مراد از موت ، گویا موت ذکر آن جناب است ، یعنى اسمش از میان مردم مى رود و شاید لفظ ذکر، در خبر بوده و از نسخه شیخ یا از قلم راوى ساقط شده به قرینه خبر (صقر).
صدوق در
(معانى الاخبار) فرموده : (قائم علیه السلام را قائم نامیدند زیرا که او برمى خیزد بعد از موت ذکرش .)
یا آنکه مراد، بعد از مردن او به گمان بعضى از بیخبران ، که بیاید کلام او در باب چهارم .
و مؤ یّد این احتمال است آنچه شیخ نعمانى ، روایت کرده در
(غیبت ) خود از امام محمّدباقر علیه السلام که فرمود: (هرگاه دور زد فلک و گفتند مُرد یا هلاک شد و کدام وادى رفت ؟ و جوینده او گوید کجا خواهد شد؟ و حال آنکه استخوانهاى او پوسیده ، پس در این حال امیدوار باشید ظهور او را.)
نیز روایت است از حضرت صادق علیه السلام که فرمود: (قائم علیه السلام چون برخیزد، مردم گویند: چگونه خواهد بود این ؟ و حال آنکه استخوانهاى او پوسیده شده بود!)
به روایت دیگر، در حضور آن حضرت ، ذکر قائم علیه السلام در میان آمد. پس فرمود: (آگاه باشید که آن جناب هرگاه برخیزد، مردم مى گویند: چگونه است این ؟ و حال آنکه استخوانهاى او پوسیده از فلان زمان .)
صدوق در (کمال الدین ) روایت کرده از (صقر بن دلف ) که گفت : شنیدم از حضرت امام محمّد تقى علیه السلام که مى فرمود: (امام بعد از من على ، فرزند من است . امر او، امر من است و گفته او گفته من و طاعت او، طاعت من است و امامت بعد از او، در فرزند او، حسن است و امر حسن ، مانند امر پدر او است و فرموده او، فرموده پدر اوست و اطاعت او، اطاعت پدر اوست .) پس حضرت ساکت شد.
من عرض کردم :
(یا بن رسول اللّه ! کیست امام بعد از حسن ؟)
حضرت گریست گریستن شدیدى . آن گاه فرمود: (امام بعد از حسن ، پسر اوست . قائم به حق و منتظر است .)
عرض کردم : (یا بن رسول اللّه ! چرا او را قائم نامیدند؟)
فرمود: (براى آنکه او، به امامت اقامت خواهد نمود بعد از خاموش شدن ذکر او و مرتد شدن اکثر آنها که قائل به امام آن حضرت بودند.)
نیز روایت کرده است از ابوحمزه ثمالى که گفت : سؤ ال کردم از حضرت امام محمّد باقر صلوات اللّه علیه که : (یا بن رسول اللّه ! آیا همه شما قائم به حق نیستید؟)
فرمود: (همه قائم به حقّیم .)
گفتم : (پس چگونه حضرت صاحب الامر علیه السلام را قائم نامیدند؟)
فرمود: (چون جدّم ، حضرت امام حسین علیه السلام ، شهید شد ملائکه در درگاه الهى صدا به گریه و ناله بلند کردند و گفتند: (اى خداوند و سیّد ما ! آیا غافل مى شوى از قتل برگزیده خود و فرزند پیغمبر پسندیده خود و بهترین خلق خود؟)
پس حق تعالى وحى کرد به سوى ایشان که : (اى ملائکه من ! قرار گیرید. قسم به عزّت و جلال خود که هر آینه انتقام خواهم کشید از ایشان ، هر چند بعد از زمانها باشد.) پس حق تعالى حجابها را برداشت و نور امامان از فرزندان حسین را به ایشان نمود و ملائکه به آن شاد شدند؛ پس یکى از آن نُه نور را دیدند که در میان آنها ایستاده ، به نماز مشغول بود؛ حق تعالى فرمود: (به این ایستاده از ایشان انتقام خواهم کشید.)

منبع: نجم الثاقب
ن : قدای مولا
ت : پنجشنبه 1389/12/19
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.